מרפאת מטיילים

חיסונים לחו”ל

חיסונים למטיילים ולנוסעים

חיסונים למטיילים ולנוסעים לחו”ל ניתנים במרפאת המטיילים בהדסה מדיקל הפעילה בכל יום שלישי בין השעות 13:00-15:00. יש לקבוע תור בטרם ההגעה, כדי לקבל הנחיות ומידע מקדים ביחס לחיסונים הנדרשים ותזמונם. להלן רשימת החיסונים הניתנים במרפאה, והסברים מפורטים אודותיהם:

דלקת כבד נגיפית (Hepatitis A) היא מחלה נפוצה בכל העולם, הנגרמת על-ידי נגיף הפוגע בכבד. המחלה מועברת במזון ובמים. המחלה מתחילה עם חום ובהמשך מתפתחת צהבת, ועלולה להפוך למחלה קשה ואף לפגיעה חמורה בכבד. למי ומתי מומלץ החיסון? החיסון מומלץ לבני שנה ומעלה, לנוסעים לכל תקופת זמן נסיעה, לארצות אסיה (למעט יפן), אפריקה, דרום ומרכז אמריקה, ארצות מזרח ארופה ומדינות בריה”מ לשעבר, שלא חלו בדלקת כבד A בעבר ולא חוסנו בחיסון פעיל נגד מחלה זו.

דלקת כבד נגיפית (Hepatitis B) נגרמת על-ידי נגיף הפוגע בכבד. ניתן להידבק במחלה בעיקר על ידי מגע עם דם ומוצרי דם מזוהמים ובעת מגע מיני עם אדם הנושא את הנגיף. עלולה לגרום למחלה חריפה או כרונית עם פגיעה בכבד, התפתחות שחמת הכבד וסרטן הכבד. מתי ולמי מומלץ החיסון? 

 • החיסון מומלץ לנוסעים למדינות הבאות: דרום-מזרח אסיה, אפריקה, דרום ומרכז אמריקה, ארצות מזרח אירופה וברית המועצות לשעבר, על-פי הסבירות לחשיפה.
 • החיסון מומלץ לכל היוצאים למכה (סעודיה) ללא תלות במשך הנסיעה או כל מרכיב אחר.
דלקת מוח חדה נגרמת ע”י עקיצה על ידי קרציות שנושאות את הנגיף או באמצעות צריכה של מוצרי חלב לא מפוסטרים. במרבית המקרים עקיצה ע”י קרציה שנושאת את הנגיף אינה גורמת לסימפטומים כלל. בשאר המקרים, אפילו עקיצה בודדת עלולה לגרום לסימפטומים קלים כמו חום גבוה, עייפותבחילההקאה וכאב ראש.
סימפטומים אלו מתפתחים 10-14 ימים לאחר העקיצה. במרבית המקרים יחלפו הסימפטומים מאליהם, ללא כל טיפול. עם זאת,אצל אחד מכל עשרה אנשים שנדבקו עלול הנגיף לגרום לתחלואה חמורה, לפגיעה במערכת העצבים המרכזית (המוח וחוט השדרה) ולגרום למחלות ולתופעות הבאות: דלקת מוח, דלקת קרום המוח, שיתוק בגפיים, אובדן הכרה, נזקים חמורים למערכת העצבים.
 תהליך החיסון כולל סדרה של 3 זריקות ואורך בין חצי שנה ל- 15 חודשים. מומלץ להתחיל את תהליך החיסון בסתיו או בחורף כדי להשיג חסינות טובה בחודשי הקיץ אז פעילות הקרציות בשיאה. החיסון תקף ל- 3 שנים ואינו מגן מפני מחלות אחרות המועברות דרך עקיצת קרציות דוגמת מחלת ליים (Lyme disease)
 
מתי ולמי מומלץ החיסון? 

דלקת מוח יפנית היא מחלה נגיפית, המועברת על-ידי עקיצת יתושים, המצויים בעיקר באזורי שדות אורז ואזורי גידול חזירים. הסיכון להידבקות במחלה גדול יותר בחודשי הקיץ והסתיו. אדם שנדבק בנגיף עלול לפתח שיתוק או להיפגע מדלקת קשה ברקמת המוח.מתי ולמי מומלץ החיסון?

 • חיסון נגד דלקת מוח יפנית מכיל נגיף מומת ומומלץ לבני שנה ומעלה, הנוסעים בעיקר לאזורים כפריים נגועים באסיה, לתת-היבשת ההודית ולאזור הפסיפי המערבי לתקופה של חודש ויותר, במיוחד בחודשי העברת המחלה.
 • החיסון מומלץ גם לנוסעים הטסים לתקופה של פחות מחודש, ומתכננים פעילויות בטבע או שינה בחוץ.
 • רשימת המדינות המלאה מתפרסמת על-ידי המחלקה לאפידמיולוגיה המחלקה למחלות זיהומיות וניתן לקבלה במרפאת המטיילים בהדסה מדיקל
 • החיסון אינו ניתן לנשים בהריון או לבעלי רגישות למרכיבי החיסון (פרוטמין סולפאט)

מחלה חיידקית הפוגעת בקרומי המוח ו/או גורמת לאלח דם. מועברת בין בני אדם במגע עם הפרשות מהאף והפה במקומות צפופים: בתי ספר, מחנות צבא, שווקים, מקומות התכנסות). דלקת קרום המוח מאופיינת במהלך מהיר וסוער ועלולה להיות קטלנית, לפעמים על אף טיפול אנטיביוטי. מתי ולמי מומלץ החיסון?

 • החיסון למחלה נדרש לכל הנוסעים למכה (ערב הסעודית)
 • חיסון Mencevax ניתן לילדים מגיל שנתיים בלבד, ותוקפו בין 3-5 שנים
 • חיסון Nimenrix ניתן לילדים מגיל שנה ותוקפו חמש שנים לפחות

חצבת

מחלת ילדים ויראלית העלולה לגרום למחלה קשה גם בקרב מבוגרים לא מחוסנים ובמקרים נדירים עלולה לגרום לפגיעה מוחית ומוות. ניתן כחיסון משולש עם אדמת וחזרת. מתי ולמי מומלץ החיסון?

 • החיסון למחלה זו מומלץ בנסיעה לארצות מסוימות.
 • רשימת שמשרד הבריאות ממליץ לקבל את החיסון לפני הכניסה אליהן, מופצת על-ידי המחלקה לאפידמיולוגיה המחלקה למחלות זיהומיות
 • החיסון לא ניתן לנשים בהריון, לאנשים עם פגיעה במערכת החיסון ולאנשים עם רגישות לג’לטין או נאומיצין.

טטנוס דיפתריה שעלת

טטנוס ודיפתריה הן שתי מחלות העלולות לגרום למוות. מחלת הטטנוס (צפדת, פלצת) נגרמת על ידי רעלן של חיידק ומתבטאת בהתכווצויות מכאיבות של שרירים שונים בגוף, לרבות שרירי הנשימה. חיידק הטטנוס נמצא בדרך כלל באדמה ועלול לחדור לגוף בעת פציעה. דיפתריה (אסכרה) היא מחלה מדבקת קשה, המתמקדת בעיקר בגרון. חיידק זה מייצר רעלן העלול לגרום נזק בלב, במערכת העצבים ועוד. המחלה מועברת מאדם לאדם דרך האויר וכן במגע עם הפרשות החולה, בעיקר הפרשות מדרכי הנשימה. שעלת היא מחלה הנגרמת ע”י חיידק הפוגע בריריות של דרכי הנשימה. פגיעה זו גורמת לשיעול קשה וממושך שעלול להימשך שבועות רבים. מחלת השעלת מסוכנת ואף קטלנית עבור תינוקות, ולכן חיסון השעלת הינו חובה לנשים בהריון. עם זאת המחלה פוגעת גם בילדים ומבוגרים מתי ולמי מומלץ החיסון?

 • מומלץ לקבל את החיסון אם חלפו יותר מ- 10 שנים מאז קבלת סידרת החיסונים הבסיסית או מנת הדחף האחרונה, גם אם מקבל החיסון אינו נוסע לחו”ל.
 • כאשר יוצאים לטיול שבו סיכון גבוה יותר להיפצע, או למדינות שבהן רצוי להימנע מקבלת חיסונים, יש לשקול קבלת החיסון גם אחרי 5 שנים מקבלת מנת הדחף האחרונה (ככלל, ניתן לקבל את החיסון גם לאחר הפציעה, אולם במדינות מסוימות רצוי להימנע מקבלת חיסונים ועדיף להתחסן טרם הגעה למדינה).
 • נשים בהריון: משרד הבריאות ממליץ לנשים בהריון להתחסן נגד שעלת (החיסון משולב בדיפתריה וטטנוס) בין השבועות 27-36 להריון. עם זאת, החיסון אפקטיבי בכל שבוע של ההריון במקרה של נסיעה לחו”ל.

טיפוס הבטן היא מחלת חום קשה עד קטלנית המועברת במזון ומים מזוהמים. המחלה מלווה בכאבי ראש חזקים, הרגשה כללית רעה, חוסר תיאבון ועצירות או שלשול. בקרב מבוגרים הלוקים במחלה, עצירות שכיחה יותר משלשול. המחלה נגרמת מזיהום מזון או מים על-ידי חיידק הסלמונלה. מתי ולמי מומלץ החיסון?

 • מומלץ ליוצאים לחו”ל לארצות בהן קיים סיכון גבוה להיחשף לחיידק הגורם למחלה זו: ארצות אפריקה, אסיה (למעט יפן), דרום ומרכז אמריקה, מזרח אירופה וברית המועצות לשעבר.
 • לנוסעים האוכלים רק בבתי מלון ומסעדות ברמה גבוהה מומלץ החיסון אם הם נוסעים לתקופה של 3-4 שבועות ומעלה.
 • לנוסעים הבאים, החיסון מומלץ לקראת כל נסיעה, קצרה וארוכה:
  • נוסעים בתדירות גבוהה למדינות בסיכון
  • נוסעים למדינות בהן שכיחות המחלה גבוהה במיוחד: הודו ונפאל
  • נוסעים הרוצים להתנסות במזון מקומי-עממי

כלבת

מחלה ויראלית קטלנית המועברת בנשיכות של יונקים (בעיקר כלבים, קופים ועטלפים). החיסון ניתן בשלוש מנות לפני הנסיעה, אך במידה של מגע עם יונק נושא כלבת, יש להשלים עוד שתי זריקות חיסון באופן מיידי לאחר האירוע. מתי ולמי מומלץ החיסון?

 • חיסון נגד כלבת ינתן לנוסעים לארצות באפריקה ודרום מזרח אסיה בהן אין מערכת מסודרת לחיסון חיות הבית והמשק.

קדחת צהובה הינה מחלת חום נגיפית המועברת על-ידי עקיצת יתושים. המחלה נפוצה בעיקר בדרום אמריקה ובאפריקה המשוונית. כ-15% מהנפגעים בקדחת צהובה יפתחו חום גבוה, עם פגיעה בכבד, הכליות ומערכת העיכול ולהיות קטלנית. מתי ולמי מומלץ החיסון?

 • החיסון למחלה זו, נדרש, כתנאי כניסה לארצות מסוימות.
 • רשימת הארצות הדורשות אישור על קבלת החיסון מהנוסעים אליהן וכן רשימת הארצות שמשרד הבריאות ממליץ לקבל את החיסון לפני הכניסה אליהן, מופצת על-ידי המחלקה לאפידמיולוגיה המחלקה למחלות זיהומיות
 • החיסון מכיל נגיף חי-מוחלש וניתן מגיל 9 חודשים ומעלה בזריקה אחת
 • החיסון מקנה הגנה ל- 10 שנים החל מ- 10 ימים אחרי קבלתו
 • החיסון אינו ניתן לנשים בהריון, למדוכאי חיסון, ולתינוקות מתחת לגיל 9 חודשים או לבעלי רגישות לביצים, ג’לטין וחלבון עוף.
 • אין לתרום דם 4 שבועות לאחר החיסון, ויש להימנע מכניסה להריון 4 שבועות לאחר החיסון.

מחלת שיתוק ילדים נגרמת על-ידי נגיף הפוליו ועלולה לגרום לשיתוק בגפיים ובדרכי הנשימה. מתי ולמי מומלץ החיסון? החיסון מומלץ לנוסעים לארצות בהן קיים עדיין סיכוי להעברת המחלה

התקשרו 3811* או השאירו פרטיכם