הדסה אופטימל

הפרעות קול – כיצד מאבחנים ואיך מטפלים?

ד”ר טלי לנדאו-זמר, מנהלת השירות להפרעות קול ובליעה בהדסה, היא רופאה בצוות המומחים של מרפאת האף-אוזן-גרון החדשה של הדסה מדיקל ברמת גן. האבחון והטיפולים שהיא מציעה לבאי המרפאה מבוססים על שיטה הוליסטית ורב תחומית, המביאה בחשבון שהקול הוא ראי הנפש, והכול (והקול) קשור

ד”ר טלי לנדאו-זמר היא רופאה מומחית ברפואת אף-אוזן-גרון וניתוחי ראש-צוואר, ומנהלת השירות להפרעות קול ובליעה במרכז הרפואי הדסה עין כרם. היא משתמשת בגישות כירורגיות זעיר פולשניות ובטכניקות לייזר לטיפול ניתוחי במגוון רחב של בעיות במיתרי הקול, פשוטות ומורכבות.

ד”ר לנדאו זמר היא אחת הרופאות בצוות המומחים של מרפאת אף-אוזן-גרון של הדסה מדיקל. תחומי המחקר שלה כוללים הפרעות קול מקצועיות, הפרעות קול פסיכוגניות, הפרעות קול במתבגרים, השפעת טיפולי קול על רפלוקס ועוד.

ד”ר טלי לנדאו-זמר – מהי בעצם הפרעת קול וממה היא נגרמת?

 ד”ר לנדאו-זמר: “כל אדם שלישי יחווה במהלך חייו הפרעת קול או צרידות. הגורם העיקרי הוא שימוש מאומץ בקול, והגורם השני הוא עישון. 20% מהאוכלוסייה מעשנים – והעישון גורם נזקים כבדים למיתרי הקול.”

 מהם המקרים שבהם את מתמחה ומטפלת?

“אני מטפלת במגוון רחב של תופעות ובעיות רפואיות הקשורות למיתרי הקול: נגעים שפירים במיתרי הקול הגורמים לצרידות, סרטן במיתרי הקול, שיתוק במיתרי הקול, צרידות בילדים, צרידות במשתמשי קול מקצועיים כגון מורים או זמרים ועוד.”

“בשבילי הקול הוא הכול. הוא הבסיס לתקשורת הבין-אישית והמפתח להתפתחות התרבות האנושית”

טלי זמיר

מה משך אותך להתמחות בתחום ייחודי זה ומי קהל היעד שלך?

“בשבילי הקול הוא הכול. מהרגע שהתינוק יוצא מרחם אימו ועד למילות הפרידה האחרונות בסוף החיים, הקול האנושי הוא הבסיס לתקשורת הבין-אישית והמפתח להתפתחות התרבות האנושית.

המטרה שלי היא לאפשר לכל מטופל להגיע לתפקוד קולי מלא שהוא שבע רצון ממנו. זה יכול להיות איש חינוך והוראה, זמן, שחקן, חתן בר מצווה שצריך לקרוא את הדרשה בטעמי המקרא, או חלילה חולה בשיקום אחרי סרטן הגרון.”

אז ממה בעצם מתחילים? מה המסלול שמוצע למי שמגיע אלייך למרפאה?

“הדרך לקול תקין מתחילה באבחון נכון של הבעיה, תוך התייחסות לגורמיה, בין שהם רפואיים, תעסוקתיים או רגשיים. הגישה הטיפולית שלי היא מערכתית, הוליסטית ורב תחומית, כי אני מאמינה שברפואה בכלל וברפואת קול בפרט, חשוב לשים דגש על החיבור בין גוף ונפש.”

מהם בעצם הגורמים לצרידות? האם זוהי בעיה במיתרים, או שימוש לא נכון בהם?

“צרידות או הפרעה בקול היא כל מצב שמשפיע על תיבת הקול – האיבר הממוקם בצוואר ואחראי על הפקת הקול. מצבים רבים יכולים לגרום לצרידות. כמובן, מי שמשתמשים בקולם בתכיפות ובאופן מקצועי ‘מועדים’ יותר להפרעות קול, למשל אומני במה, זמרים, חזנים ושליחי ציבור, מרצים וכיוצא באלה. לכל אחד המאפיינים שלו ואני מתאימה את הטיפול וההדרכה לכל מטופל באופן אישי, המתאים לעיסוקו ולאורח חייו.”

ספרי לנו על מקרה מיוחד שאת זוכרת.

“לפני שנים אחדות הגיעה אליי בחורה צעירה בשנות העשרים שלה, שכמעט לא הצליחה להוציא קול, וכשכבר הצליחה – קולה נשמע כצווחה חלושה ולא ברורה.

היא הגיע אליי אחרי שהופנתה לכל מיני רופאים, קיבלה טיפולים ותרופות, וכלום לא עזר. כשהגיע אליי אבחנתי שהיא סובלת מ”דיספוניה פונקציונלית” – מצב נדיר שבו הקול נעלם או מתעוות. הפניתי אותה לאימון דיבור אצל קלינאית תקשורת מומחית שאיתה אני עובדת, הגברת שרי לוטם, שהסבירה לה איך להשתמש נכון במיתרי הקול. בתוך 20 דקות – הבעיה שנמשכה כבר שבועות והייתה נמשכת אולי עוד שבועות רבים ואף חודשים – נעלמה כליל. לא תמיד הפתרון הוא מהיר כל כך אך ברוב המקרים אפשר לסייע לשיפור משמעותי באמצעות אבחון נכון ובחירה נכונה של הטיפול, בין שמדובר בטיפול ניתוחי, תרופתי או התנהגותי.

לתיאום תור למרפאת אא”ג של הדסה מדיקל התקשרו: 3811*

 

אף-אוזן-גרון וניתוחי ראש-צוואר

 

>> ליצירת קשר וקביעת תור עם ד”ר לנדאו זמר

לאתר האינטרנט של ד”ר טלי לנדאו זמר

 

התקשרו 3811* או השאירו פרטיכם