הדסה אופטימל

חיסונים למטייל – תחנה חשובה ליוצאים לחו”ל

חיסונים למטייל- למי?

החלטתם להגשים חלום ולנסוע לטיול ביבשת אקזוטית ורחוקה, כמו אפריקה או המזרח הרחוק? נהדר. אל תשכחו להתכונן גם בריאותית –לעבור חיסונים למטייל: להגיע אל מרפאת מטיילים ולקבל מידע שיעזור לכם להישאר בריאים וחזקים במהלך הטיול.

נערכתם לטיול הגדול? אחרי הצבא, לכבוד חגיגות יום הולדת עגול, לפגישת עסקים או אחרי הפרישה, כשסוף סוף יש לכם זמן לעצמכם? כדי שהחוויה שמחכה לכם תהיה חיובית ובלי הפתעות לא טובות, חשוב שתגיעו למרפאת מטיילים, שם תקבלו הדרכה וטיפול מונע למניעת הידבקות במחלות באזור שאליו פניכם מועדות. במרפאת המטיילים של הדסה מדיקל תקבלו את כל המידע הדרוש לכם וכמובן מידע מפורט לגבי מדינות היעד שלכם. רופאי המרפאה גם יבדקו את מצב בריאותכם הכללי וימליצו לכם איך לנהוג במקומות שבהם תבקרו.

מרפאת מטיילים

פרופסור אלון מוזס, מומחה לרפואה פנימית ומחלות זיהומיות, מנהל המחלקה למיקרוביולוגיה קלינית ומחלות זיהומיות בהדסה עין כרם, מנהל את מרפאת המטיילים של “הדסה מדיקל” ברמת גן.

מרפאת מטיילים: מדוע זה חשוב? פרופסור מוזס:

“כשאדם מתכונן לנסוע למדינות מתפתחות הוא צריך להתכונן לנסיעה בכמה מישורים. מהם המקורות שמהם אפשר להידבק במחלה זיהומית? בראש ובראשונה  מזון  וסביבה (יתושים), אך גם חשיפה למקורות מים, הימצאות בקרבת בעלי חיים שמסכנים את בריאותו – בעיקר כלבים נגועים בכלבת.  רצוי להגיע למרפאת מטיילים לפחות חודש-חודש וחצי לפני הטיול ולקבל הדרכה – מהן ההתנהגויות שיכולות להפחית את הסכנה מסביבו.”

מהן המחלות שאליהן חשוף המטייל במדינות אלה ואיך אפשר למנוע אותן?

“המחלות שעוברות דרך מזון: גסטרואנטריטיס, סלמונלה, טיפוס בטן, צהבת מסוג  A וכדומה. קבוצה אחרת של מחלות הן מלריה, וירוסים כמו דנגי, קדחת צהובה – שמועברות על ידי עקיצות יתושים שחיים במקומות הללו. כדי למנוע את המחלות האלה אפשר לנקוט אמצעי זהירות פשוטים – לדעת איך נדבקים ממזון וממים, לשתות מים מבקבוקים ולא מי ברז שיכולים להכיל מזהמים; להימנע מאכילת ירקות שגידלו במקומות המושקים במי ביוב, וזה אומר לא לאכול ירקות טריים אלא רק ירקות מבושלים; לאכול רק פירות שיש להם קליפה, כמו בננות או תפוזים. כדי להימנע מעקיצות יתושים מסוכנים אנחנו ממליצים ללבוש בגדים שמכסים את רוב חלקי העור, ואת האזורים הגלויים מומלץ למרוח בתכשיר דוחה יתושים, רצוי לישון בחדר עם רשתות או עם כילה. כמו כן חשוב להימנע מלשחות במאגרי מים שאנחנו לא יודעים מה המקור שלהם ויכולים לחשוף אותנו למזהמים כמו בילהרציה, וכמובן להימנע ממגע עם כלבים.”

מרפאת מטיילים: איזה ייעוץ מקבלים?

“ראשית מקבלים ייעוץ כללי שנוגע למדינה או למדינות שהמטייל מתכוון לבקר בהן. אחר כך אנחנו נותנים ייעוץ פרטני וממליצים על חיסונים ספציפיים בהתאם להמלצות הבין-לאומיות שאותן אימץ גם משרד הבריאות.”

מרפאת מטיילים

כמה זמן לפני הטיול חשוב להגיע למרפאה וכמה חיסונים בממוצע נהוג לקבל?

“בדרך כלל מדובר בין שניים לשישה חיסונים למטייל. החיסונים ניתנים בזריקה. טיפול מניעתי למלריה ניתן בכדורים. לפעמים החיסון ניתן במנות ולכן יש להגיע למרפאת מטיילים לפחות חודש וחצי לפני מועד הטיול, כדי להספיק לקבל את המנה השנייה של החיסון אם יש צורך בכך.

האם החיסונים הם ‘לכל החיים’ או יש לחזור עליהם מפעם לפעם?

“יש חיסונים שהם לכל החיים, ויש אחרים שהם לטווח קצר, של עשר שנים, ויש גם כאלה שטובים לשנתיים-שלוש ואחר כך יש לחדש אותם. חשוב גם לזכור שלא לכל מחלה יש חיסון או טיפול אם לא מנענו אותה מראש, למשל הנגיף HIV, ששכיח יותר ביבשת אפריקה ובמדינות מסוימות. על כן כל מטייל צריך שתהיה לו גם אחריות אישית להישמר מפני מחלות כאלה, כי אחרי שנדבקים זה לפעמים מאוחר מדי.”

 

התקשרו 3811* או השאירו פרטיכם