הדסה אופטימל

בואו להכיר מהי בעצם סוכרת וכיצד ניתן להתחמק ממנה

ד"ר אולגה רז, דיאטנית קלינית.

סוכרת היא לא גזירת גורל! אם יש לכם סוכרת במשפחה או שתוצאות הבדיקות האחרונות הצביעו על נטייה סוכרתית – חשוב שתדעו כי יש בידיכם לשנות את המצב! הנה מדריך קצר שיכול לחסוך לכם שנים של סבל…

אם בעבר נהוג היה להתייחס אל מחלת הסוכרת כגזירת גורל שלא ניתן להתחמק ממנה, הרי שהיום ברור כי שינויים בתזונה ובאורח החיים יכולים לסייע באיזון המחלה ואף למנוע אותה במידה ומדובר במצב טרום סוכרתי.

מהי בעצם סוכרת?

סוכרת (ולא סכרת, כפי שכותבים בטעות) היא מחלה כרונית, המתאפיינת בריכוז גבוה של סוכר בדם (היפרגליקמיה), ובדומה לרוב המחלות הכרוניות היא מתחילה זמן רב לפני התפרצותה. היום נהוג להתייחס אל מחלת הסוכרת כאחות התאומה של תופעת ההשמנה, ויש לכך חשיבות מהותית נוספת בהיבט של תזונה; טיפול בהשמנה וירידה במשקל יקטינו משמעותית את התפתחות הסוכרת וישפרו את המצב הבריאותי במידה והמחלה כבר קיימת. אך לפני שניגש לדרכי ההתמודדות עם מחלת הסוכרת, חשוב להכיר תחילה את סוגי הסוכרת:

בעבר אובחנו שני סוגי סוכרת:

סוכרת סוג 1 – מחלה אוטואימונית שתוקפת ילדים וצעירים.

סוכרת סוג 2 – מחלה שתוקפת מבוגרים והנטייה אליה עוברת בתורשה.

היום, לאחר שנים של מחקרים, ניכר כי המצב מורכב יותר וניתן להוסיף לסוגי סוכרת הידועים יותר מספר סוגי סוכרת נוספים:

  1. סוכרת סוג 2 שמופיעה בילדים.
  2. שני סוגי סוכרת, שהתגלו רק במאה ה-21, שיש בהם סימנים של סוכרת סוג 1 ו-2 ש"מעורבבים" בצורות שונות (MODY ו-LADA).
  3. סוכרת היריון (שכיחה הרבה יותר משחשבו פעם).
  4. טרום סוכרת – מצב בו הסוכר בצום עדיין תקין אך התהליך הסוכרתי כבר פעיל ופוגע.

מהי בעצם סכרת

במי פוגעת הסוכרת?

שיעור חולי הסוכרת בישראל הוא כ-8% מכלל האוכלוסייה, כ-95% מהמקרים הם סוכרת מסוג 2 ויחד עם טרום סוכרת המצב לדעתי עוד יותר חמור– ולכן נתמקד בעיקר שני סוגים אלה; אבחנה מוקדמת של סוכרת/טרום סוכרת וטיפול נכון בה, הם הגורמים המכריעים למניעת התפתחות המחלה או לדחייתה לגילאים מבוגרים יותר.

במהלך שנות עבודתי עם מטופלים שונים, טיפלתי באלפי אנשים עם סוכרת, אבל גם בכבדי משקל ברמות שונות שלכאורה חשבו שהם לגמרי בריאים. אותם אנשים הציגו רמות סוכר בדם תקינות בצום, אך בשל ההשמנה והסימנים הקליניים, שלחתי אותם לבדיקות מעמיקות יותר שאבחנו במקרים רבים מצב של טרום סוכרת – כזה שסולל דרך מהירה לסוכרת סוג 2.

כיצד ניתן להתמודד עם הסוכרת?

תזונה מותאמת אישית היא המפתח להתמודדות נכונה עם סוכרת ולמניעתה. תזונה נכונה מסייעת בהורדת רמות הסוכר ו-HbA1c (המוגלובין המסוכרר). במקרים של סוכרת גלויה, תזונה מותאמת אישית מקטינה את מינון התרופות והאינסולין ומאפשרת לאכול אוכל טעים, בריא, עשיר בפחמימות מורכבות בעלות מדד גליקמי נמוך. הקפדה על כמה כללי תזונה מאפשרת ליהנות מאוכל רגיל, כך שאפשר לאכול עם המשפחה במסעדות ובאירועים, רק על ידי הבנה ותכנון נכון.

אחת המטרות החשובות בתזונה לסוכרת – למנוע את העלייה ברמת האינסולין אחרי הארוחה עד כמה שאפשר. איך עושים את זה? בכתבה הבאה אסביר את הכללים המשרתים את המטרה ועוזרים לשמור על רמות האינסולין והסוכר בדם מאוזנות, בלי קפיצות  גדולות. זה מגן וממזער את נזקי הסוכרת, מעלה את יעילות הטיפול בה ומאפשר ירידה במשקל.

במרכז הרפואי הדסה מדיקל, במתחם הבורסה ברמת גן תוכלו לקבל ייעוץ אבחון וטיפול ברמה הגבוהה ביותר בכל הקשור לסוכרת ולבריאותכם הכללית. במקום אחד תוכלו למצוא את מכלול הבדיקות החשובות, עם תוצאות מהירות ומטיפול מקצועי ומסור. ליצירת קשר ותיאום תור בשר"פ הדסה התקשרו ל-3811* או השאירו פרטים כאן

 

התקשרו 3811* או השאירו פרטיכם