נפתלי אדרי, היפנוזה

נפתלי אדרי, היפנוזה

מר נפתלי אדרי

 התמחויות

 • פסיכולוגיה רפואית
 • היפנוזה לטיפול בכאב, בחרדה, לירידה במשקל והפסקת עישון ונוספים

השכלה והשתלמויות

 • מומחה בהיפנוזה (2012)

ניסיון ותפקידים ציבוריים

 • 2014 – היום
  –  פסיכולוג רפואי מומחה בבית החולים הדסה: “היפנוקמפוס מרכז להיפנוזה”, ממאי 2012
  – מרצה בקורסים בפסיכולוגיה לרופאים הלומדים היפנוזה רפואית לקבלת רישיון: תה”ש, אוניברסיטת ת”א, הדסה
  – קליניקה פרטית למבוגרים, נוער וילדים
 • 2011- 2014
  – מזכיר אדמיניסטרטיבי, “האגודה הישראלית להיפנוזה”
  – מטפל ביופידבק, בית חולים “תל השומר”: מחלקת שיקום
 • 2007-2011
  – מנהל תוכניות ההתערבות של מרכז “שאיפות” (מרכז לטיפול באמצעות ביופידבק)
  – עבודה בשיקום בהוסטל “בית השחר” לסובלים מקשיים פסיכולוגיים חריפים
  – הכשרה בפסיכולוגיה רפואית בביה”ח קפלן – מרפאות נוירולוגית, כאב, ופסיכו-דרמטולוגיה

היפנוזה במרכז הרפואי הדסה מדיקל

ההיפנוזה יכולה לשמש ככלי עזר טיפולי במגוון רב של בעיות, החל במחלות שסיבתן גופנית וכלה בהפרעות שמקורן בנפש. בהדסה מדיקל, מר נפתלי אדרי מציע שימוש בהיפנוזה לטובת סיוע בתחומים הבאים:

 • היפנוזה לירידה במשקל
  הטיפול הוא בדרך כלל קצר מועד (6-10 מפגשים), כאשר מטרות הטיפול נקבעות בפגישה הראשונה, לאחר בדיקת התאמה להיפנוזה. ההיפנוזה הרפואית יכולה לסייע בטיפול לירידה במשקל בדרכים שונות: קיצור קיבה היפנוטי, לימוד היפנוזה עצמית, חיזוק יכולת לדחיית סיפוקים, חיזוק מוטיבציה חיובית, רכישת כלים לשליטה
 • היפנוזה להפסקת עישון
  הטיפול בהפסקת עישון אורך בדרך כלל 2-3 מפגשים וכולל בדיקת התאמה להיפנוזה, בחינת הרגלי העישון וראיון, והפסקת עישון. היפנוזה רפואית נחשבת ככלי יעיל להפסקות עישון. הגורם המכריע בהפסקות העישון הוא המוטיבציה להפסיק לעשן ולשנות ההרגלים. באמצעות שימוש בהיפנוזה רפואית ניתן לחזק את המוטיבציה להפסיק לעשן, לבחון מוטיבציות מנוגדות, ולהשתמש בכוחות ומשאבים על מנת להתחזק בתהליך הגמילה.
 • היפנוזה לטיפול בכאב
  הטיפול בכאב בהיפנוזה אורך בין 4-10 מפגשים, הכוללים בדיקת התאמה להיפנוזה במפגש הראשון. להיפנוזה הרפואית הישגים רבים בתחום הטיפול בכאב. לעיתים קרובות ניתן להיעזר בהיפנוזה רפואית על מנת להקל על כאבים, למשל על ידי הרדמה מקומית היפנוטית, שינויים בתחושת הכאב בעקבות רגיעה (גודל, טמפרטורה, מרקם, צבע…), או הקלה בקבלה בפעמים שהתחושה מגיעה. במסגרת הטיפול ניתן ללמוד היפנוזה עצמית לטיפול בכאב, בחינת דרכים בהן דמיון יכול לסייע בהקלה בכאב, לימוד כלים שונים להרגעה עצמית, בחינה של הרגלי תזונה, תנועה, ותקשורת הקשורים לכאב והיפנוזה לחיפוש עצמי של דרכים שונות להקלה.

היפנוזה

היפנוזה הינו מצב בו מנצל האדם את יכולת הריכוז שלו, על מנת להפנות את הקשב כלפי פנים. במצב של היפנוזה, אדם מרשה לעצמו, להפנות את מרב הקשב והמשאבים שמצויים בו, וזאת על מנת להביא לשינוי גופני או נפשי, כדי להיות בקשר יעיל יותר עם התת מודע, או כדי לשפר את מערכת התקשורת בין המוח לגוף. כל מצב בו אנו מפנים את רוב הריכוז למטרה אחת, וכאילו ‘מתעלמים’ מיתר הדברים הסובבים הנו בעל מאפיינים של מצב היפנוטי. רובנו חשים חוויה דומה כשאנו מרשים לעצמנו לשקוע בסרט או ספר מרתקים, וכך מנתקים את עצמנו מהסביבה.

תפקיד המהפנט
תפקידו של המהפנט דומה לתפקידו של מדריך או של מאמן: המהפנט מלמד שימוש בכלים ועוזר למטופל להוביל את עצמו לפתרון, אולם מי שמבצע את העבודה הוא המטופל בעצמו.

מהו מצב ההיפנוזה?
היפנוזה היא מצב של ריכוז רב, אם כי ריכוז ברעיון אחד. אדם הנמצא במצב היפנוטי מודע בכל רגע למתרחש סביבו, ויכול לצאת מהתהליך מתי שיחפוץ. אמנם פעמים רבות הטיפול ההיפנוטי מלווה בהרפיה, ועל כן ניתן להתרשם כי האדם במנוחה, אולם ההרפיה נועדה רק כדי לשפר ריכו

היפנוזה בישראל
בארץ קיים חוק אשר מטרתו למנוע מצב בו אדם נותן טיפול רפואי או פסיכולוגי ללא שיעבור הכשרה בנושא, ובכך עשוי למנוע מהמטופל את הטיפול הדרוש למצב, ואולי אף להזיק לו.
חוק השימוש בהיפנוזה מגדיר כי רק רופא, רופא שיניים  או פסיכולוג רשאי ללמוד ולעסוק בטיפול באמצעות טכניקות היפנוטיות. החוק אוסר על שימוש בהיפנוזה למטרות בידור או למטרות אשר אינן טיפוליות או מחקריות.
חוק זה מגדיר כי מורשה להפנוט הוא מי שהתקיימו בו תנאים אלו : ” … הוא רופא, רופא שיניים או פסיכולוג מומחה; והוא סיים לימודי הפנוט מוכרים ועמד בבחינות שמשרד הבריאות הכיר בהן.” (מתוך חוק השימוש בהיפנוזה תשמ”ד – 1984).

האם מדובר בטיפול קצר או ארוך ?
טיפול היפנוטי נחשב כטיפול קצר מועד באופן יחסי. אורך הטיפול תלוי במטרת הטיפול, באופי הבעיה בה מטפלים, וביכולתו של המטופל להיעזר בכלים ההפנוטים. עם זאת, לרוב מדובר בטיפול בן מספר מפגשים.

היפנוזה ככלי עזר טיפולי
ההיפנוזה יכולה לשמש ככלי עזר טיפולי במגוון רב של בעיות, החל במחלות שסיבתן גופנית וכלה בהפרעות שמקורן בנפש.

 

התקשרו 3811* או השאירו פרטיכם