פצעי לחץ וכיבים בעור - מרפאת פצע לפצעים קשיי ריפוי בהדסה מדיקל

מרפאת פצע

טיפול בפצעים קשיי ריפוי

סובלים מפצעי לחץ, פצעים או כיבים מורכבים בעור? הדסה מדיקל מפעילה מרפאה לטיפול בפצעים קשיי ריפוי, בהובלתה של צ’רניקה צאושה וייטמן, מתאמת הפצעים של בית החולים הדסה עין כרם ואחות בעלת ניסיון בן 22 שנים בריפוי פצעים מורכבים, כרוניים ואקוטיים. במרפאה מטופלים פצעים וכיבים בעור הנגרמים כתוצאה מסיבות שונות, בשיטות טיפול שמרניות ומוכחות לצד טכניקות הטיפול המתקדמות ביותר, לרבות חבישות, טיפול בואקום והטרייה, תוך היוועצות בגורמים רפואיים מתחומים שונים: אורתופדיה, מרפאת כאב, כלי דם וכירורגיה פלסטית.

כיבים בעור או פצעים קשיי ריפוי הינם פצעים אשר לא הראו סימני החלמה או ריפוי במשך 4-6 שבועות לפחות. כיבים אלו מסבים סבל רב לחולים ופוגעים באיכות חייהם. החולים סובלים לרוב מכאבים, בידוד חברתי, פגיעה בניידות, ריח לא נעים ועוד.

הטיפול בכיבים קשיי ריפוי מתמקד בטיפול בגורם (ולכן טמונה חשיבות רבה באבחון מדויק של הפצעים), ומשלב טיפול מקומי בפצע וטיפול סימפטומטי. השיעור המדויק של החולים הסובלים מכיבים ופצעי קשיי ריפוי אינו יודע, אולם הערכות שונות נעות סביב כ-1% מהאוכלוסיה, דבר המגדיר את הבעיה כמחלה שכיחה.

מספר רב של גורמים עלול להוביל להיווצרות של כיבים קשי ריפוי, כאשר בעצם לא מדובר במחלה אחת, אלא בקבוצה של מחלות ומבצעים הגורמים לפצעים אלו.

ניתן לסווג את הכיבים קשיי הריפוי על פי מנגנון ההיווצרות שלהם למספר קבוצות עיקריות:

 • כיבים בעור על רקע הפרעה בזרימת כלי הדם, בהם ורידים, עורקים ויתר לחץ דם.
 • פצעי לחץ.
 • כיבים בעור על רקע מחלות דלקתיות.
 • כיבים בעור על רקע גידולים.
 • כיבים בעור על רקע של מחלות מטבוליות.
 • כיבים בעור על רקע שימוש בתרופות.
 • כיבים יאטרוגנים (כיב בעור המתפתח כתוצאה מטיפול רפואי כלשהו).
מרפאת פצע לטיפול בפצעים קשיי ריפוי: צ'רניקה צאושה וייטמן - הדסה מדיקל
צ’רניקה צאושה וייטמן – מנהלת המרפאה לפצעים קשיי ריפוי בהדסה מדיקל

פצעים ניתוחיים

פצעים ניתוחיים אלו פצעים שנוצרו אצל מטופלים שעברו ניתוח (בכל מקום בגוף) והחתך הניתוחי נפער וסובל מהפרשות מרובות או מזמן ממושך שהחתך הניתוחי פתוח.
ניתן להתאים טיפול בחבישות מתקדמות וטכנולוגיות מתקדמות אחרות כגון: לחץ שלילי, טיפול ביולוגי ועוד.

כיבים ורידיים

מטופלים הסובלים מכיבים בגפיים תחתונות אשר אינם מראים סימני החלמה, או קיימים זמן ממושך, תותאם תכנית טיפול פרטנית באמצעות טכנולוגיות מתקדמות.

פצעי לחץ

קבוצה חשובה נוספת של פצעים קשיי ריפוי היא פצעי לחץ. פצעים אלו מופיעים לרוב אצל מטופלים שאינם ניידים, המרותקים לכסא גלגלים או למיטה. פצעי לחץ עלולים להיווצר בכל מקום בגוף בו יש לחץ מתמיד מהסביבה, ועל כן יופיעו לרוב בעכוז, בעקבים ובגב. הלחץ המקומי גורם להפרעה בזרימת הדם שגורמת בתורה להיווצרות נמק בעור ולעיתים בשריר שתחת אזור הלחץ. עיקר הטיפול בפצעי לחץ הוא הסרת הלחץ מהאזור הפגוע והוא ניתן לרוב על ידי מערך השירותים של המחלקה לכירורגיה פלסטית.

זיהומים שונים

גם זיהומים עלולים לגרום לכיבים קשיי ריפוי, ביניהם אירועים חוזרים של צלוליטיס (דלקת חריפה של העור והתת-עור הנגרמת על ידי חיידקים) וכן זיהומים חריפים הנגרמים מחיידקים או פטריות. זיהום בשושנת יריחו הנגרם על ידי הטפיל לישמניאזיס – גם הוא מהווה גורם שכיח להיווצרות כיבים באזורנו. במקרה של זיהום חיידקי יופיעו לרוב סימני צלוליטיס, הרגל תהיה חמה, נפוחה, אדומה וכואבת ולרוב ההפרשות מהפצע יתגברו. במקרה כזה הטיפול יהיה בעזרת אנטיביוטיקה מתאימה דרך הפה, או במקרים קשים יותר דרך הווריד.

שיטות הטיפול במרפאה – פצעים קשיי ריפוי

במרפאה לטיפול בפצעים קשיי ריפוי בהדסה מדיקל נעשה שימוש בשיטות טיפול שמרניות לצד טכניקות טיפול מתקדמות, תוך היוועצות בגורמים רפואיים מדיסציפלינות שונות. בין שיטות הטיפול במרפאה:

 • חבישות מתקדמות לטיפול בפצעים – מטרתן העיקרית שמירה על לחות הפצע, מניעת זיהומים וסיוע בריפוי. ישנן מגוון רחב של סוגי חבישות: חבישות עם יוני כסף, חבישות דבש, חבישות עם משככי כאבים עוד.
 • הטרייה – תהליך שמטרתו להפוך את הרקמה לטרייה, תוך ניקוי רקמת הפצע מנמק, חיידקים, פיברין וגורמים מעכבי ריפוי. בין השיטות לביצוע הטרייה ניתן למנות הטרייה חדה, אוטוליטית, ביולוגית, כימית ועוד.
 • הפניה לטיפול בוואקום – טיפול יעיל בפצעים עמוקים ומפרישיים, המתאים לסוגי פצעים רבים כגון פצעים ורידיים ועורקיים, פצעי לחץ ועוד. כאן יוצרים לחץ שלילי במיטת הפצע במאצעות משאלה חשמלית. בתנאים אלו, לצגד מנגנונים משלימים כגון ניקוי הפצע והגברת זרימת הדם, נוצרים תנאים טובים לריפוי.
 • טיפולים ביולוגיים – פתרון טיפול בפצעים הממריץ את התחדשות התאים ומאפשר ייצור קרישי דם חוץ גופיים מדמו של המטופל.
 • חבישות נחושת מחומצנת המיועדות לניקוי פצעים והגברת זרימת הדם.

ייעוץ ומניעה – פצעים קשיי ריפוי

בנוסף לטיפול בפצעים, המרפאה מספקת ייעוץ מניעתי שמטרתו למנוע פצעי לחץ ופצעים נוספים, הייעוץ ניתן לאנשים הנאלצים לבלות זמן ממושך בתנוחות סטאטיות כגון ישיבה או שכיבה ולאנשים המוגבלים בתנועה כתוצאה מפגיעות נוירולוגיות, תאונות וכו’. כחלק מהייעוץ, מותאמים למטופל פתרונות ואביזרים להפחתת לחצים ועוד.

המרפאה לטיפול בפצעים קשיי ריפוי פועלת בהדסה מדיקל רמת גן – מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט, קומה 7), בימי רביעי בשעות 08:30-13:00 – בתיאום תור מראש. לתיאום תור, אנא חייגו למוקד זימון התורים בטלפון 3811*

התקשרו 3811* או השאירו פרטיכם