בדיקות ארגומטריה

בדיקות ארגומטריה

בדיקת פעילות הלב במאמץ – ארגומטריה – היא בדיקה חשובה ואף קריטית

 

מהי בדיקת ארגומטריה (בדיקת מאמץ)?

בבדיקת מאמץ (ארגומטריה בלעז) בודקים את פעילות הלב במהלך מאמץ גופני.

הבדיקה נעשית לרוב כדי להעריך אם יש מחלה של העורקים הכליליים – העורקים שמספקים דם לשריר הלב – ואם כן – מהי חומרתה, שכן חסימה של העורקים האלה עלולה לגרום לאוטם בשריר הלב (התקף לב).

מתי צריך להיבדק?

יש כמה מצבים שבהם הרופא מפנה מטופל לבדיקת ארגומטריה:

  • כדי להעריך אם כאבים בחזה נגרמים מבעיה בלב
  • לאחר אוטם בשריר הלב
  • לאחר צנתור של עורקי הלב או ניתוח מעקפים
  • אם רוצים להתחיל תוכנית אימונים אף שסובלים מגורמי סיכון למחלת לב כמו סוכרת 
  • כדי לאתר הפרעות בקצב הלב שעלולות להתרחש בזמן מאמץ גופני 

בדיקה מבוקרת בשלושה שלבים

בדיקת מאמץ (ארגומטריה) היא בדיקה חשובה, ובה עושים רישום לבדיקת פעולת הלב במנוחה ובעת מאמץ גופני.

הנבדק מחובר למכשיר א.ק.ג. שרושם את פעילות הלב במאמץ.

במהלך הבדיקה, המותאמת אישית לנבדק באמצעות רופא ונמשכת כ-30 דקות, מנטרים את הדופק, מגבירים את המאמץ באופן מבוקר, עוקבים אחרי לחץ הדם ומפענחים את ממצאי רישום הא.ק.ג.

הבדיקה נעשית באמצעות הליכון חשמלי (או אופניים) המחובר למערכת מחשב ומאפשר לקבל את נתוני הלב הרלוונטיים.

לבדיקה 3 שלבים: שלב המנוחה, כמה דרגות של מאמץ, ושלב ההתאוששות. לכל נבדק נקבעים המדדים והזמן הדרושים לו לפי הפרופיל הרפואי האישי. הפעילות החשמלית של שריר הלב נקלטת בכל שלבי הבדיקה כאמור באמצעות א.ק.ג. כמו כן עוקבים אחר הדופק ולחץ הדם של הנבדק בכל שלבי הבדיקה, והפעילות החשמלית. 

בדיקה פשוטה וחזרה מהירה לשגרה

לבדיקת ארגומטריה לא צריך להתכונן, רק לתאם תור. היא קצרה, לא דורשת שום הכנה מוקדמת ואורכת כאמור כחצי שעה בלבד.

אחרי הבדיקה אפשר לחזור לעבודה או לכל שגרה יומית אחרת.

מומלץ להגיע לבדיקה בבגדים נוחים ונעליים מתאימות, רצוי נעלי ספורט. לנשים מומלץ ללבוש חזיית ספורט.

מומלץ להימנע ממאמץ גופני, מארוחה כבדה, משתיית קפה ומעישון בשלוש השעות שלפני מועד הבדיקה.

מזון ומשקאות – רצוי לאכול ארוחה קלה ולשתות עד שעה לפני הבדיקה. מי שמשתמשים בתרופות בקביעות יכולים לקחת אותן כרגיל.

לאחר הבדיקה רופא קרדיולוג, מומחה למחלות לב, יקרא את תוצאות הבדיקה וימסור אותן לרופא המטפל.

 

מרפאת ספורט

בדיקות ארגומטריה ואישורי ספורט לספורטאים (כולל בדיקות צריכת חמצן, בדיקה פיזיולוגית ועוד) נערכים במרפאת הספורט במרכז הדסה מדיקל. התפתחות תרבות הפעילות הגופנית והספורט בישראל, הובילה לעלייה משמעותית בכמות העוסקים בפעילות גופנית אינטנסיבית וכן בהשתתפות נרחבת של ספורטאים חובבים בתחרויות ובאירועי ספורט מקצועיים.

במסגרת רפואת הספורט בהדסה מדיקל, מבוצעות בדיקות ארגומטריה לטובת קבלת אישורים לפעילות גופנית ואישורים להשתתפות בתחרויות. כמו כן, מוצע ליווי רפואי לעוסקים בספורט כתחביב וכמקצוע.

בדיקות ארגומטריה - הדסה מדיקל

בדיקות ארגומטריה ואישורי ספורט

הבדיקה/ שרותתיאור
בדיקות ארגומטריה (ECG  במאמץ) ובדיקת רופא ספורטלפי חוק הספורט, חייב כל מי שעוסק בספורט תחרותי לעבור בדיקת מאמץ (ארגומטריה). בדיקת מאמץ חשובה לכל העוסקים בספורט. מבחן מאמץ מאפשר לרופא הספורט לבחון באופן מבוקר את התגובה של מערכת הלב, הנשימה וכלי הדם למאמץ שעולה בהדרגה.
צריכת חמצן מירבית VO2 maxמדידה ישירה של צריכת החמצן באמצעות ניתוח הרכב הגזים באוויר הנשוף. הבדיקה מבוצעת במעבדות הפיזיולוגיה, תוך שימוש במערכת ממוחשבת לניתוח גזי הנשימה. הבדיקה כוללת בתוכה גם ארגומטריה קלינית (רישום א.ק.ג. ומדידת לחץ הדם ). הבדיקה מספקת מידע חשוב עבור ספורטאים מקצועיים, ספורטאים חובבים, אנשים העוסקים בפעילות גופנית.
סף חומצת חלבמבדק המאמץ מתבצע על ארגומטר אשר מותאם לאופי הספורט של הספורטאי. מבדק המאמץ הנו מדורג, ממאמצים קלים מאוד עד למאמצים עצימים ביותר. במהלך הבדיקה נלקחות מהנבדק דגימות דם לצורך קביעת ריכוז חומצת החלב שבו וכן נמדד הדופק בסוף כל שלב. משך כל שלב הנו 4 דקות. דגימת הדם נלקחת לרוב מהאצבע או מתנוך האוזן. הבדיקה מספקת מידע חשוב עבור ספורטאים מקצועיים, ספורטאים חובבים, אנשים העוסקים בפעילות גופנית.
מדידת קצב חילוף החומריםבדיקת קצב חילוף החומרים (RMR) מודדת את ההוצאה הקלורית היומית במנוחה. מדובר באחת הבדיקות היעילות ביותר לתכנון נכון של הצרכים האנרגטיים היומיים. הבדיקה משמשת כלי עזר מעולה לתכנון תפריט יומי ולהנחיות לעיסוק בפעילות גופנית, במטרה להפחית ולשנות את הרכב הגוף (הפחתת מסת השומן)
בדיקה פיזיולוגית שריריתהבדיקה מתבצעת על ידי פיזיולוג, כוללת ניתוח ביומכני, של כוחות ותנועה של מערכת שריר שלד, ויסות עצבי שרירי, מאתרת ליקויים תפקודיים ואת נקודות הכשל, במערכת שריר-שלב, המסכנים את המתאמן/ספורטאי בפציעות ומגבילים את הביצועים שלו.
יעוץ פיזיולוגי30 דק' התייעצות עם פיזיולוג של מאמץ
יעוץ דיאטני30 דק' של התייעצות עם דיאטן ספורט
Multi-Functional Testבדיקת סקר תפקודית רב מערכתית מתקדמת ביותר ומדויקת, המקנה לראשונה פרופיל פיזיולוגי ומטבולי אישי המשקף את ההתאמה או הפער בין גילו הכרונולוגי של הנבדק ומאפשרת לאתר ולהכחיד את גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם.   הבדיקה משלבת אבחנה חדשנית בטכנולוגיה מתקדמת, אבחנה מטבולית מדויקת באמצעות מערכת משוכללת (Vmax-29) והערכת גיל פיזיולוגי בטכנולוגייתO2

 

התקשרו 3811* או השאירו פרטיכם