מרפאת רצפת אגן

סובלת מבריחת שתן וצניחת שרירי האגן?
כל הפתרונות לחיזוק רצפת האגן

על אף היותה תופעה שכיחה ונפוצה בקרב נשים רבות לאחר לידה ובגילאי 50 ומעלה, צניחת רצפת האגן כרוכה בהרבה בושה, הסתרה וחוסר נעימות רגשית ופיזית. מצב רפואי של צניחת רצפת האגן כרוך בשלל תסמינים ותופעות לא נעימות עבור נשים רבות, כגון איבוד שתן לא רצוני, הידוע בשמו "בריחת שתן" או "דליפת שתן", דחיפות ותכיפות במתן שתן, קושי בהשתנה, תחושת אי נוחות ולחץ נרתיקי הנובע מצניחת אברי האגן (הרחם או כיס השתן), והפרעה בקיום יחסי מין.

צניחת איברי האגן יכולה להיגרם מגורמים רבים ביניהם: הרגלי שתייה והתרוקנות לא תקינים, מרכיבים גנטיים- תורשתיים, נזק לרקמות ולעצבים ברצפת האגן בעקבות לידות, היחלשות טבעית עקב גיל מבוגר של רקמות תומכות, שרירים ורקמת החיבור, הפסקת הפרשת הורמוני המין ע"י השחלות בגיל המעבר לאחר חדילת הווסת, אשר משפיעה של חוזק ואלסטיות הרקמה וכן מחלות וגידולים שונים. בכדי לטפל במצב הרפואי הלא נעים, חשוב מאוד לזהות את הגורם לו ולהציע טיפול מתאים.

אך כיצד מזהים את הגורמים לפגיעה ברצפת האגן ומטפלים בכלל התופעות הלא נעימות?
ד"ר יובל לביא, מומחה לשיקום רצפת האגן ומנהל היחידה לאורוגניקולוגיה וניתוחי רצפת אגן בבית החולים הדסה, מסביר:

 

  1. שינוי באורח החיים

"בניגוד למחשבותיהן של נשים רבות, המונעות מהן להגיע למרכזים רפואיים ולטפל בבעיית דליפת השתן, הן תהליך האבחון וההערכה הראשונית והן הטיפול הינם פשוטים למדי. האבחון מתחיל בהערכה ראשונית – בחינת ההיסטוריה הרפואית לצד שאלות נקודתיות נוספות למיקוד הבעיה ובדיקה גופנית. במידת הצורך ניתן לבצע גם בדיקות הדמיה שונות, ולעיתים בדיקה אורודינמית ואף להפנות את המטופלת למומחה מתאים.  אצלנו בהדסה מדיקל,  לאחר שמבצעים הערכה ראשונית, הנשים יקבלו המלצות לגבי המשך הטיפול. במרבית המקרים מדובר בפגיעה קלה, עבורה הטיפול המתאים יהיה הטמעת שינויים באורח החיים כגון: ביצוע והתמדה בפעילות גופנית, הקפדה על זמני התרוקנות, הפחתת צריכת קפאין ואלכוהול, הימנעות מעישון ועוד."

  1. פיזיותרפיה

"במקרים בהם שינוי אורח חיים אינו מספיק, כאשר כבר נגרם נזק יחסי אך הפיך לרצפת האגן, ניתן להתאים בקלות טיפול פיזיותרפי לנשים, לחיזוק שרירי רצפת האגן, המכיל מספר תרגילים אותם ניתן לתרגל בכל מקום, ובכך להיפטר מהבעיה והמבוכה הרבה אותה נשים מרגישות. חשוב לציין כי את שרירי רצפת האגן, מאחר ואינם נראים לעין, מורכב לזהות ולאמן, ועל כן חשוב מאוד להיעזר בשירותי פיזיותרפיסטים המתמחים בשיקום רצפת האגן. אנחנו בהדסה מדיקל עובדים בשיתוף פעולה עם כמה מהפיזיותרפיסטים הטובים ביותר בארץ, אשר מעניקים למטופלות שלנו כלים מעולים לחיזוק רצפת האגן ולמניעת דליפת השתן."

  1. טיפול תרופתי

"במקרים בהם מובן לאחר ההערכה הראשונית או בשלב מאוחר יותר שישנו צורך בטיפול תרופתי בכדי להתמודד עם בעיית דליפת השתן או כל בעיה אחרת ברצפת האגן, אנו מספקים פתרונות תרופתיים, כמובן בכפוף למרשמי הרופאים. לרוב נשתמש בתרופות שמטרתן להפחית התכווצויות בלתי רצוניות של שריר השלפוחית או בתכשירי אסטרוגן נרתיקי עבור נשים לאחר גיל המעבר, אשר מסייעים בהפחתת תכיפות ודחיפות במתן השתן. יש לציין כי לרוב הטיפול כולל שילוב בין מגוון האפשרויות שצוינו לעיל."

  1. פתרונות כירורגיים

"במקרים רבים, נשים חשות מבוכה רבה מבעיית דליפת השתן, ולכן נמנעות מלהגיע לטיפול. מלבד הסבל נפשי והפיזי  שהן חוות, הימנעות זו עלולה לגרום להחמרה והחרפה במצבן, אשר לעיתים יכולה להוביל למצב בו הפתרון היחיד הינו פתרון כירורגי. בהדסה מדיקל, אנו מציעים מספר שיטות ניתוחיות חדשות, חלקן זעיר פולשניות למניעת דליפת שתן ותיקון צניחה נרתיקית בנשים, הנותנות מענה יעיל במיוחד לבעיה באמצעות הליך קצר עם תוצאות מצוינות ותקופת החלמה קצרה וקלה. אחת מהשיטות הינה תיקון דליפת שתן במאמץ, במסגרתה  מוחדר שרוך נרתיקי לתמיכה בצינורית, אשר מתבצעת בהרדמה מקומית וטשטוש, אורכת ב- 10 דקות בלבד עם זמן החלמה קצר ומעל ל 90% הצלחה גם לטווח הארוך.

שיטה אחרת אותה ביצענו בהצלחה על מאות מטופלות, הינה תיקון צניחה נרתיקית, פעולה ניתוחית המתבצעת בד"כ בהרדמה לקבלת תמיכה לאורך זמן עם שיעורי הישנות נמוכים. אני אישית שמח להוביל את הגישה של שימור הרחם והימנעות מניתוחי כריתת רחם בנשים עם צניחה נרתיקית, וביצעתי בעצמי מאות ניתוחים בגישה זו בהצלחה רבה. אנו דוגלים במציאת הפתרון המיטבי והבטוח ביותר עבור כל אישה, ובמקרה הצורך, יבוצע ניתוח מתאים על ידי מיטב מומחי האורוגניקולוגיה בבית החולים הדסה."

חושבות שאתן סובלות מדליפת שתן או היחלשות רצפת האגן?

מרפאת רצפת האגן במרכז הרפואי "הדסה מדיקל", בניהולו של ד"ר יובל לביא, מומחה אורואונקולוגיה וחלוץ בתחום הניתוחים הזעיר פולשניים לתיקון צניחה נרתיקית, מספקת מעטפת שלמה לטיפול ושיקום רצפת האגן. החל מאבחון והערכה ראשונית, דרך מגוון טיפולים אפשריים הכוללים פיזיותרפיה, אימון להרגלי חיים חדשים, טיפולים תרופתיים ופתרונות כירורגיים המבוצעים על ידי המנתחים המומחים ביותר בארץ, אשר ביצעו אלפי ניתוחים מוצלחים ושינו את חייהן של אלפי נשים לנצח.

וזכרו, אתן לא לבד ויש פתרון שיחסוך מכן כאב ומבוכה מיותרים.

פנו עוד היום לתיאום ייעוץ.

התקשרו 3811* או השאירו פרטיכם