הדסה אופטימל

שיטפון של כולסטרול

פרופ' ערן לייטרסדורף, מומחה לרפואה פנימית ביה"ח הדסה.

עד לפני כ-20 שנה, גורלו של מי שסבל מיתר כולסטרול משפחתי (היפר-כולסטרולמיה), נגזר מראש. היום כבר אפשר להגיד בסיפוק: ניצחנו את המחלה. איתור גנטי של נשאים ושילוב רב עוצמה של תרופות, מאפשרים לסובלים ממנה לחיות בלי שתיווצר בעורקיהם טרשת קטלנית.

הוא נמצא מוטל על ההגה. הרכב שלו עצר בנתיב הנגדי של הכביש, ליד דליית אל-כרמל. ד' היה בן 35 במותו. לנו, אנשי הצוות בבית החולים הדסה, (ובשר"פ הדסה מדיקל) הוא היה מוכר מאז התקף הלב הראשון שעבר, בגיל 26. ד' היה בחור נאה, צנום, חייכן ואהוד על כולם. למרות שמבחינה רפואית ידענו שהדבר יקרה, הידיעה התקבלה בתדהמה. מדוע היה על ד' לשלם בחייו בגלל פגם בגן אחד בגופו?

שיטפון של כולסטרול

זה היה לפני כ-20 שנה. יתר כולסטרול משפחתי היה אז תופעה מוכרת. מחלה חשוכת מרפא. רמות גבוהות ביותר של כולסטרול בדמם של החולים הביאו לטרשת עורקים מואצת ובעקבותיה להתקפי לב ואירועים מוחיים בגיל צעיר. כמה שנים קודם לכן נפטר מהתקף לב גם אחיו הבכור של ד', בגיל 38. אמם נפטרה מאותה מחלה כשהיתה בת 61. נותרו 11 אחים ואחיות, שחיו מתוך מודעות גוברת והולכת לבעיה המשפחתית המורכבת, החורצת לא פעם את דינם של הצעירים מבני המשפחה.

 

התקשרו 3811* או השאירו פרטיכם